Teknoloji

Xbox Game Pass’a Yeni Soluk: Phil Spencer Xbox’ı Hizmet Ekosistemi İçinde Konumlandırıyor!

Microsoft’un oyun konsolu Xbox, rakipleri Sony ve Nintendo’nun konsollarıyla rekabet etmek yerine hizmet ekosisteminin içerisine konumlandırılıyor. Xbox Game Studios CEO’su Phil Spencer, bir süre önce yaptığı açıklamalarda Xbox’ın ürün olarak nereye konumlandırıldığına dair sinyaller verdi. Phil Spencer, son açıklamalarında Microsoft’un Activision Blizzard King’i satın alma teklifinin ana motivasyonunun Xbox’ın hizmet ekosistemi içindeki yerini güçlendirmek olduğunu açıkladı.

Microsoft’un Activision Blizzard King’i 68,7 milyar dolara satın alma teklifi, Call of Duty serisinin değerine ek olarak King’in Candy Crush gibi milyonlara ulaşan oyunlarıyla her yıl milyarlarca dolar gelir elde etmesi sebebiyle büyük bir fırsat sunuyor. Bu satın alma işlemi, Xbox Game Pass abonelikleri, oyun içi satın almalar ve güçsüz olunan mobil pazarda kuvvet çarpanı anlamına geliyor.

Activision Blizzard King’in Microsoft’un stratejisine hız kazandıracağına inanılıyor. Şirketin tamamı herhangi bir hizmet ya da platforma muazzam bir değer sunma potansiyeline sahip. Phil Spencer verdiği bir röportajda, “CMA, belki de yeni oluşmakta olan bir pazarda lider olduğumuz ve bu içeriğin bir şekilde diğerlerinin bu pazarda rekabet etmesini engelleyebileceği yönünde bir bakış açısına sahip. Temyize gideceğiz, bu işin peşini bırakmayacağız. Şirket bu konuda çok kararlı. Activision Blizzard King bizim stratejimiz değil, ancak stratejimiz için hızlandırıcı bir unsur” dedi.

Xbox oyunları artık bir konsoldan birden fazla platform arasında köprü kuran bir hizmet haline geldi. Bu temel farklılaşma, Xbox Game Pass gibi güçlü abonelikler ile daha da pekiştiriliyor. Microsoft, işleri bir adım daha ileri götürerek Google’ın Android ve Apple’ın iOS platformları gibi sahipleri tarafından yönetilen ekosistemlere bu anlayışı getirmeyi hedefliyor. Xbox Game Studios CEO’su Phil Spencer’ın açıklamaları, Microsoft’un oyun sektöründeki liderliğini sürdürmek ve hizmet ekosistemine odaklanarak fark yaratmak istediğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu