Gündem

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den Büyük Açıklama: Okullar 16 Haziran’da Kapanıyor! Tatil Uzatılmayacak!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı canlı yayında, okulların 16 Haziran’da kapatılacağını ve herhangi bir uzatma yapılmayacağını açıkladı. Ayrıca Bakan Özer, 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan 2. tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertesi günü olan 29 Mayıs’ta eğitimin bir gün ara verileceğini ifade etti.

2 AYLIK TELAFİ EĞİTİM PROGRAMI YAPILACAK

Bakan Özer’in yaptığı açıklamalardan bazıları şu şekildedir: “1 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında deprem bölgesinde 2 aylık telafi eğitim programı düzenleyeceğiz. Öğrenciler, eğitimlerini aldıkları yerde değil, istedikleri şehirde bu eğitimi alabilecekler. Deprem bölgesine dönüşler halen devam etmektedir. 82 bin 560 öğrenci geri dönüş yapmıştır.”

OECD’NİN TÜRKİYE EĞİTİM RAPORU

Türkiye’de okullaşma oranlarıyla ilgili problemler bulunmaktaydı. Okullaşma oranı geçmişte %50’nin altında seyretmekteydi. Son 20 yılda bu oranları düzeltmek adına çeşitli adımlar atıldı. 20 yıl içerisinde okul öncesi eğitim oranı %99,9’a ulaştı. Lise düzeyindeki okullaşma oranı ise %44’ten %99,12’ye yükseldi. Raporda, “Türkiye, kaliteli bir şekilde büyüme sağladı” ifadesine yer verilmektedir. Türkiye, öğretmen sayısını artırarak, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını da azaltmıştır. Raporda bu konuya da değinilmektedir. OECD’ye göre, Türkiye’deki lise düzeyindeki öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, diğer ülkelere kıyasla daha iyi durumdadır.

KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANI

Kız çocuklarının okullaşma oranı 2000’li yıllarda %39 seviyesindeyken, bu dönüşümden sonra %99’a ulaşmıştır. Kız çocuklarının okullaşma oranı, erkeklerin üzerine geçmeye başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu