Gündem

Göz Kamaştıran Kırmızı Alarm Veren İller ve Hava Durumu Tahminleri!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, akşam saatlerinde acil durum hava durum tahminlerini yayımladı. Bu gece saatlerinden itibaren geçerli olacak hava durum tahminlerine ilişkin yapılan açıklamada vatandaşların tedbirini alması gerektiği belirtildi. MGM tarafından yeni hava durumu tahminleri yayınlandı. O illerde vatandaşların belli saat aralıklarında dışarıda olması büyük felaketlere yol açabilir. Peki, Meteoroloji tarafından açıklanan yeni hava durumu tahmin raporuna göre kırmızı alarm veren il ve bölgeler hangileri? Fırtınalı havalar etkisini ne kadar sürdürecek?

Kırmızı Alarm Veren İller ve Bölgeler

Mevsim normallerinde seyreden havaların ardından MGM, Türkiye’nin birçok bölgesinde fırtına ve sağanak yağış için kırmızı alarm verdi. Bu açıklama çerçevesinde, bölgede bulunan valilikler il ve ilçeler için yaşlı ve çocukların sokağa çıkmaması için uyarılarda bulundu. Günlerce sürecek yağış ve fırtına, hemen hemen Türkiye’yi etkisi altına alacak. Bazı illerde bahar havası normal seyrinde ilerlerken, MGM tarafından bir son dakika hava tahmin raporu ile kırmızı alarm verilerek pek çok bölgede fırtına ve sağanak yağışın hakim olacağı bilgisi geldi.

Hava Durumu Tahminleri

Ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir havanın hakim olacağı bilgisi aktarılırken; Marmara’nın güneyi, Ege, İç Anadolu, Akdeniz’in iç kesimleri, Karadeniz’in Batı ve orta kesimleri, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Edirne ve Giresun çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların hakim olacağı ön görülüyor. Bu bölgelerde yağışlar daha yoğun olacak. Özellikle İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatı kesimleri, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Burdur, Sivas, Tunceli, Erzincan, Iğdır, Van, Muş, Ağrı, Malatya, Siirt ve Batman çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu