Gündem

Erken Emeklilik Yolu Açılıyor! Milyonlarca Vatandaş Yeni Emeklilik Reformu İle Avantaj Sağlayacak!

EYT Yasası ile birlikte erken emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaşa umut ışığı doğdu. Ancak EYT’de prime takılan bağ-kurlular ve 9.000 gün prim sayısını tamamlayamayanlar için yeni düzenleme bekleniyordu. AK Parti hükümeti bu konuda düğmeye bastı ve yeni emeklilik reformu için hazırlıklara başladı.

Yeni emeklilik sistemi sayesinde 8 Eylül 1999 ile 2008 yılları arasında sigorta girişi olan milyonlarca çalışan erken emekli olma şansına sahip olacak. Buna ek olarak, ev hanımları da bu yasa ile emekli olabilecek. Yeni düzenleme kapsamında kadınlar için erken emeklilik, BAĞ-KUR prim eşitlemesi, ev hanımlarına prim desteği ve emeklilik yaşı düşürülmesi gibi birçok madde bulunuyor.
Yeni emeklilik reformu ile birlikte, erken emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaşın yanı sıra EYT’de prime takılan bağ-kurlular ve 9.000 gün prim sayısını tamamlayamayanlar da emeklilik hakkını elde edecek. Prim ve gün tablosu için emeklilik hesabı da netleşti. Böylece, yeni emeklilik reformu ile birlikte emeklilik yaşı düşürülecek ve milyonlarca vatandaşa avantaj sağlanacak.

Yeni emeklilik reformu için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında ortak çalışma başlatıldı. Seçimden hemen sonra düzenlemesi tamamlanması ve meclise gelmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı bilgilere göre, yeni emeklilik reformunun seçimden hemen sonra tamamlanarak kabul edilmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu