Gündem

Emeklilere Büyük Zam Müjdesi: Maaşlara %30 Artış ve Refah Payı Geliyor!

Emeklilerin merakla beklediği zam müjdesi nihayet geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan genel seçimler öncesinde emeklilere müjdelerini sıralamaya devam ediyor. Emekli maaş zammı %30 oranında olacak ve Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla emeklilere refah payı verilmesi de gündemde. Bu durumda emekli maaşlarında yaşanacak artışın %40’a kadar yükseleceği tahmin ediliyor.

Emeklilere Yapılacak Zam Ne Kadar Olacak?

Temmuz ayından itibaren yapılacak olan emekli maaşı zammı en az %30 olacak. Bu zam oranı, enflasyon verilerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda belirlendi. Daha önce en düşük emekli maaşına yapılan artış sonrası 7.500 TL üstü maaş alan emeklilerin isyanı üzerine böyle bir karar alındı. Bu sayede, emeklilerin maaşlarında yaşanacak artış, asgari ücretin üstüne çıkacak.

Emeklilere Refah Payı Ne Zaman Verilecek?

Emeklilere yapılacak olan refah payı da Temmuz ayından itibaren verilecek. Şu anda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar doğrultusunda, emeklilere yapılacak olan refah payının oranı belirlenecek. Tahminlere göre, refah payının %10 ile %15 arasında olacağı düşünülüyor.

Emekliye Ara Zam Ne Zaman Yapılacak?

Mart ayında en düşük emekli maaşına yapılan zam sonrasında, 7.500 TL üstü maaş alan emekliler seçim öncesi ara zam beklemeye başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7.500 TL üstü maaş alan emekliler için Temmuz ayına işaret etti. Emekli maaş zammının Temmuz ayından itibaren geleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında çalışmaların başladığını duyurdu. İki bakanlık hem enflasyon verileri üzerinden hem de refah payı üzerinde çalışmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu