Ekonomi

Otomobil Alırken Düzenlemeler Sizi Koruyacak: Sıfır Araç Satışında Artık Usulsüzlüklere Son!

Son 3 yılda Türkiye’deki otomotiv sektörü hiç görülmemiş bir dönemden geçiyor. Hem çip, tedarik ve lojistik krizleri hem de negatif reel faiz nedeniyle otomobillerin yatırım aracı olarak görülmesi, piyasada dengeleri alt üst ediyor. Bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’ye son 10 yıllık ortalamaların üzerinde araç gelmesine rağmen, piyasadaki talep karşılanamıyor. Çünkü sıfır araç al-sat işi, sadece galeriler için değil, doktorlarımızdan, memurlarımıza, bakkallarımıza ve hatta komşularımıza kadar herkesin ikinci bir mesleği haline geldi. Alınan sıfır araçların neredeyse yarısı, birkaç gün sonra ilan sitelerinde ikinci el olarak liste fiyatının 100-200 bin TL üzerinde satışa çıkarılıyor. Ardından başka biri tarafından alınarak üzerine biraz daha ekleme yapılarak yeniden ikinci elde satılıyor.

Bu durumda hem ikinci el araç piyasası şişiyor hem de “sıfır araç” satışında usulsüzlükler yaşanıyor. Gerçekten araç ihtiyacı olan kişiler, araç bulmakta zorlanıyorlar. Ticaret Bakanlığı, daha önce ikinci el araç satışı yapan işletmeler için “6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan satış yapılamaz” kuralı getirmişti. Ancak, şahıslar için böyle bir zorunluluk bulunmadığından kolay bir şekilde delinmesi de kaçınılmazdı. İkinci el piyasası, birazcık aşağı yönlü hareketin ardından tekrar aynı hızla yukarı çıkmaya devam etti. Bugün bile birçok ilan sitesinde, liste fiyatının çok üzerinde “sıfır” görünümlü “ikinci el” araç bulmak mümkün. Hürriyet gazetesi, “1001 km masalları” başlığıyla bu konuyu gündeme getirmişti.

Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı son düzenleme, bayilerin sıfır araç satışında tüketicileri zor duruma sokan yöntemlerle liste fiyatının üzerinde satış yapmasının önüne geçmek için bir adım atıyor. Bakanlık, tüketicinin rızası olmadan aksesuar, seramik kaplama, motor koruma gibi ekstraların araçlara eklenmemesi gerektiğini, takas dayatılmaması gerektiğini ve araçların liste fiyatı üzerinden verilmesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu