Donanım

Otomobil Satın Alma Sıkıntılarına Son! Ticaret Bakanlığı Yeni Düzenleme Yayınladı!

Otomobil satın almak isteyen vatandaşlar günümüzde birçok sorunla karşılaşabiliyorlar. Bayilerin stokta araç olmasına rağmen yok demeleri, normal fiyatın daha üzerinde bir fiyat talep etmeleri veya kişiyi aksesuar almaya zorlamaları gibi sorunlar sıkça dile getiriliyor. Bu sorunların çözülmesi için Ticaret Bakanlığı yeni bir düzenleme yayınlayarak yürürlüğe koydu.

Yetki Belgesi İptali

Mevcut mevzuata göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edilebilmesi için yetki belgesi sahibi olunması gerekiyor. Ancak yeni düzenleme ile birlikte yetki belgesinin iptaline ilişkin hususlar belirlendi. İlk tescil motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunan yetkili bayilerin, stoklarında bulunmasına rağmen taşıt satışından kaçınmaları, taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep etmeleri, tüketiciyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlamaları ya da takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirlemeleri gibi tüketicinin ilk tescil motorlu kara taşıtına ulaşmasını zorlaştırıcı herhangi bir faaliyette bulunmaları halinde ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgeleri iptal edilecek.

Yetki Belgesi İptal Edilen İşletmeler

Yetki belgesi iptal edilen işletmeler ve işletme sahiplerinin diğer işletmeleri ile temsilcisi oldukları işletmelere, iptal tarihinden itibaren bir yıl süreyle yetki belgesi verilmeyecek. Bu düzenlemeyle birlikte ticaretin düzenlenmesi hakkında kanunda “stokçuluk” kabul edilerek yasaklandığına dikkat çekildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu