Donanım

Apple, iPhone 15 Pro ve Pro Max Modelleri İçin Yeni Karar Aldı: Katı Hal Düğmelerine Veda!

Apple’ın yeni iPhone 15 serisi hakkında bilgiler gün geçtikçe artmaya devam ediyor. iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde olacağı söylenen katı hal düğmelerinin geleceği hakkında net bilgiler ortaya çıktı. Apple tedarikçisi Cirrus Logic’in yayınladığı rapora göre, iPhone 15 Pro modellerinde katı hal düğmeleri yer almayacak.

Cirrus Logic, hissedarlarıyla paylaştığı raporda “Tartıştığımız HPMS fırsatları arasında, önceki hissedar mektuplarında bahsettiğimiz yeni bir ürünün bu sonbaharda piyasaya sürülmesi planlanıyor, ancak artık planlandığı gibi piyasaya çıkması beklenmiyor. Şu anda müşterimizin bu ürünle ilgili gelecek planları konusunda sınırlı bir görünürlüğe sahip olduğumuz için, bu bileşenle ilgili geliri iç modelimizden çıkarıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Cirrus Logic, bahsettiği HPMS ifadesi ile iPhone’lardaki Taptic Engine için yüksek performanslı, karma sinyal çiplerini kast etmektedir. Apple, Cirrus Logic’in en büyük müşterisi olup, firmanın gelirinin neredeyse yüzde 80’ini oluşturmaktadır. Analistler, Cirrus Logic’in bahsettiği şeyin aslında katı hal düğmelerine atıfta bulunduğunu belirtiyorlar.

Apple analisti Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz aylarda iPhone 15 Pro modellerinin katı hal düğmelerine basıldığında dokunsal geri bildirim sağlayan iki ek Taptic Engine ile donatılacağını ve Cirrus Logic’in muhtemelen ilgili bileşenleri tedarik edeceğini söylemişti. Ancak, Kuo geçtiğimiz ay iPhone 15 Pro modellerinin “seri üretim öncesi çözülmemiş teknik sorunlar” nedeniyle artık dokunmatik katı hal düğmelerine sahip olmayacağını belirtti.

Bu nedenle, iPhone 15 Pro modellerinde geleneksel fiziksel tuşların kullanımı bekleniyor. Ayrıca, sesli/sessiz anahtarının yeni bir düğmeyle değiştirileceği ve bu düğmenin Apple Watch Ultra’daki Eylem düğmesi gibi özelleştirilebileceği iddia ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu